Blog
Jakie szanse daje Program Inteligentny Rozwój?
Polska to kraj, który stale dąży do rozwoju. Program Inteligentny Rozwój (PIR) to inicjatywa finansowana przez rząd, która zapewnia wsparcie i zasoby, aby pomóc przedsiębiorcom osiągnąć swoje cele. Promuje innowacyjność, zwiększanie konkurencyjności i tworzenie nowych miejsc pracy.
Czy można legalnie używać cudzego znaku towarowego?
Do znaków towarowych zaliczamy logo, nazwy, a także grafiki. Jeżeli właściciel uzyska prawo ochronne na taki element, ma wyłączne prawo posługiwania się nim. Można jednak powiedzieć, że to ogólna reguła, od której jest kilka wyjątków. Poniżej dowiesz się, kiedy i w jaki sposób możesz wykorzystywać cudzy znak towarowy.
Kto może skorzystać z Programu Inteligentny Rozwój?
Program Inteligentny Rozwój jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jego głównym celem jest wspieranie projektów B+R na wielu płaszczyznach. Chodzi więc przede wszystkim o wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw dążących do tworzenia i wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Wsparcie dotyczy również badań naukowych prowadzonych przez jednostki naukowe.
5 błędów w tworzeniu dokumentacji patentowej
Aby uzyskać patent na wynalazek, trzeba przebrnąć przez sformalizowaną procedurę. Niezbędne jest przygotowanie stosownej dokumentacji. To etap, który wymaga szczególnej skrupulatności.
Jak zbadać zdolność patentową?
Patent można uzyskać jedynie na taki wynalazek, który posiada tzw. zdolność patentową. Najprościej mówiąc, to zbiór specyficznych wymagań określonych przepisami prawa. Ich spełnienie jest absolutnie niezbędne, aby móc uzyskać ochronę prawną. Czy wiesz, w jaki sposób możesz upewnić się, że wynalazek realizuje ustawowe przesłanki?
Jakie kryteria musi spełniać znak towarowy?
Znak towarowy w rozumieniu prawa może przybierać różne formy. Niezależnie od tego, aby móc skorzystać z ochrony, musi on spełniać kilka podstawowych warunków. Czy wiesz, jakie?
Znak towarowy a wzór przemysłowy. Porównanie.
Przedsiębiorcy mają niekiedy trudności z odróżnieniem przedmiotów własności intelektualnej. Nic dziwnego, bo to stosunkowo skomplikowana dziedzina prawa, która może rodzić mnóstwo wątpliwości oraz pytań.
Kiedy urząd patentowy może odmówić udzielenia patentu?
Urząd Patentowy może odmówić udzielenia patentu w ściśle określonych przypadkach. Dziś poznasz sytuacje, w których jest to możliwe.